FAQ

  1. Môžem jazdiť na e-babete po cyklotrasách?

    Áno. Pokiaľ má elektro-skúter maximálnu rýchlosť 25 km / hod a výkon max 250W, spadá do kategórie elektrobicyklov a teda smie jazdiť tiež po značených cyklotrasách.

  2. Od akého veku je možné jazdiť na elektro-skútri?

    Tu sa to líši podľa jednotlivých modelov. V prípade e-babety, e-mopedu a e-fichtlu je spodná veková hranica 15 rokov. Ostatné modely môžete riadiť až po získaní vodičského preukazu pre danú skupinu vozidiel.

  3. Môžem si niekde e-motorku pred zakúpením vyskúšať? Kedy a kde prebiehajú skúšobné jazdy?

    Áno, samozrejme. Príďte si vyskúšať, ako Vám vybraná motorka alebo skúter sadne. Môžete si dohodnúť individuálne stretnutie s naším kolegom:

    Juraj Ligas juraj.ligas@rulyt.sk, tel: 0914 323 721

  4. Ak si kúpim e-babetu, dostanem k nej nejaké osvedčenie, ktorým budem môcť v prípade potreby preukázať, že sa skutočne jedná o elektrobicykel, na ktorý nepotrebujem vodičský preukaz, alebo s ním môžem vojsť napríklad na cyklotrasu?

    Áno k jednotlivým modelom dostanete CE list a prehlásenie o zhode. Pre e-Babetu sa nachádza na strane 16 v manuály.

  5. Ako dlho trvá nabíjanie e-motorky?

    To sa samozrejme odvíja od jednotlivých modelov a od kapacity batérie. U väčšiny modelov je to v rozmedzí 4-8 hodín, takže cez noc e-motorku bezpečne nabijete. Neodporúčame nechávať e-motorku pripojenú k nabíjačke dlhšie ako 15 hodín, môže to mať negatívny vplyv na životnosť batérie. Novú batériu najskôr naformátujte, tu 8x nabite na maximum, tým docielite maximálnej kapacity batérie.

  6. Môžem si kúpiť e-motorku na splátky?

    Áno, je to možné. Pri objednávke na e-shope zvolíte pri spôsobe platby splátky. Po dokončení objednávky Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne detaily splácania.

  7. Nedarí sa mi naštartovať. Pri otočení spínača do polohy ON sa nerozsvieti kontrolka batérie, motor nefunguje. Čím to môže byť spôsobené?

    Do elektro-skútra pravdepodobne nejde elektrický prúd. To môže byť spôsobené buď úplným vybitím batérie, uvoľnením spojovacích káblov, spálenú poistkou alebo tým, že je istič v polohe OFF. Dobite batériu, preverte spojenie káblov, stav poistky a ističe.

  8. Batéria je pripojená, ale ak sa pohne rukoväťou plynu, motor nefunguje alebo je maximálna rýchlosť silne obmedzená. Čím to môže byť?

    Buď je príliš nízke nabitie batérie, vyskytol sa problém s plynom, alebo je uvoľnená motorová kabeláž. Pokúste sa plne nabiť batériu a v prípade pretrvávajúcich ťažkostí, prosím, kontaktujte náš servis.

  9. Neúmerne rýchlo sa skracuje dojazd. Čím je to spôsobené?

    Opäť je viac možností. Buď je nedostatočná kapacita batérie, čo môže byť spôsobené aj jej starnutím, môžu byť podhustené pneumatiky, alebo sa jedná o dôsledok náročnej jazdy s častým brzdením, s jazdou do kopca, v náročnom teréne alebo proti vetru. Riešením je nabitie alebo výmena batérie, plne nahustené pneumatiky, prípadne častejšie používanie pedálov v náročnom teréne a šetrenie batérie.

  10. Pri nabíjaní batérie nesvieti kontrolka nabíjania. Čo mám robiť?

    Ide o problém s nabíjačkou. Môže byť uvoľnený spojovací kábel, spálená poistka alebo inak poškodená nabíjačka. Preverte tieto možnosti a prípadne vymeňte nabíjačku.

  11. Potrebujem na e-babetu helmu?

    Nepotrebujete, ale odporúčame aspoň cyklo helmu.

  12. Koľko dobíjacích cyklov zvládne batéria?

    Olovená/Lítiová 500/1500, pri správnom používaní.

  13. Aká je záručná doba batérie?

    Pri batérií rozlišujeme záručnú dobu na batériu aj tzv. životnosť batérie. Klasická záručná doba na batériu je 24 mesiacov a vzťahuje sa napr. na skryté materiálové chyby, uvoľnené nejaké časti a pod. Pokiaľ však budete chcieť batériu reklamovať po 6 mesiacoch s tým, že sa znížila kapacita akumulátora, reklamácia veľmi pravdepodobne neprejde. Prečo? Pokles výkonu batérie súvisí s tzv. životnosťou batérie, ktorá je väčšinou uvádzaná na 6 mesiacov. Zníženie výkonu súvisí s počtom nabíjacích cyklov, spôsobom nabíjania, vybíjania či nesprávnou starostlivosťou a skladovaním. Ide o prirodzený jav - nejedná sa o chybu akumulátora.

  14. Po zapnutí a pridaní plynu sa elektroskúter nepohne. Čo s tým?

    Všetky naše elektroskútre (okrem E-Babety) majú poistku, ktorá zabraňuje rozjazdzu v prípade odklopeného / použitého bočného stojanu.

  15. Aké poistenie na prevádzku elektroskútra?

    Poistenie zodpovednosti za prevádzku elektroskútra bez technického preukazu, EČV a vodičského preukazu právny poriadok českej ani slovenskej republiky nijak neupravuje. Preto odporúčame si zriadiť poistenie osobnej občianskej zodpovednosti. Jedná sa o poistenie nielen na škody spôsobené prevádzkou elektroskútra, ale i bežné nehody spôsobené vašou osobou. Toto poistenie ponúkajú všetky poisťovne v českej i slovenskej republike a samozrejme dá sa zriadiť i online. Pre získanie vyššie uvedenej poistky budete potrebovať občiansky preukaz a VIN vami zakúpeného stroja - u E-babety je umiestnený na tyči riadenia po vytočení riadidiel do ľavej strany, E-moped a E-fichtl ho majú pod plastovou krytkou nad stúpadlom, potom si budete musieť zvoliť do akej výšky škody chcete poistku zriadiť. Zistili sme pre vás vo vybraných poisťovní cenovú ponuku a tá pre rok 2022-2023 vyzerá takto:

          Pojištění elektroskútru 2022

Pokiaľ sa vám nedarí technické problémy vyriešiť, neváhajte sa obrátiť na náš autorizovaný servis.